Home Home About Freemasonry About Freemasonry District Officers District Officers District Lodges District Lodges Contact Us Contact Us Calendar Calendar District History District History How to Join How to Join

Past District Deputy Grand Masters - 11th Masonic District

Name Lodge Year(s)
Mark Bowlick Rubicon No. 237 2014-15-16
Isaac Demarest Robinson Locke No. 659 2013-14-15
Hayward Evans Oliver H. Perry No. 341 2013-14-15
William G. Windagel Oak Harbor No. 495 2011-12-13
Steven M. Grindle Toledo/Ft. Industry No. 144 2010-11-12
John M. Laux Rubicon No. 237 2009-10-11
Jeremy Z. Sharninghouse North Baltimore No. 561 2008-09-10
Charles R. Welch Sylvania/Pyramid No.287 2007-08-09
Robert C. Rill Jr. Northern Light No. 40 2006-07-08
Robert G. Sickelbaugh Phoenix No. 123 2006-07-08
Richard D. Scheider Barton Smith No. 613 2005-06-07
John F. Wilson Paragon No. 788 2004-05-06
Raymond A. Welly Toledo/Ft. Industry No. 144 2003-04-05
James C. Wagner Paragon No. 788 2003-04-05
William B. Jones Monticello No. 244 2003-04
John J. Stone Northern Light No. 40 2002-03-04
Michael J. Olmstead Phoenix No. 123 2002-03
Charles R. Murphy Genoa No. 433 2001
William E. Credicott North Baltimore No. 561 2000
Michael E. Shobe Rubicon No. 237 1999-2000-01
Larry D. Ellison Paragon No. 788 1999-2000-01
Nicholas J. Stroh Robinson Locke No. 659 1997-98-99
Edward L. Draper Genoa No. 433 1996-97-98
J. Keith Green Oak Harbor No. 495 1996-97-98
Gary L. McElfresh Rubicon No. 237 1994-95-96
Reinhold N. Wuwert Barton Smith No. 613 1993-94-95
Richard L. Farris Barton Smith No. 613 1993-94-95
Rolland I. Huss Pemberville No. 516 1991-92-93
Gerald P. Davis Paragon No. 788 1990-91-92
James C. French Northern Light No. 40 1988-89-90
Michael W. Driver Genoa No. 433 1987-88-89
William L. Rusch Northern Light No. 40 1987-88-89
Richard E. Scobie Barton Smith No. 613 1984-85-86
Ernest E. Woeller Sylvania/Pyramid No. 287 1982-83-84
John M. Worcester Oliver H. Perry No. 341 1981-82-83
Ronald L. Hively Brainard No. 336 1981-82-83
James E. Olmstead Phoenix No. 123 1979-80-81
Roy B. Maiden Paragon No. 788 1978-79-80
George J. Christopher Harbor Light No. 746 1978-79-80
George O. Braatz Grand Rapids No. 289 1976-77-78
A. Bailey Stanbery Sylvania/Pyramid No. 287 1975-76-77
F. Fredrick Fether Wood County No. 112 1975-76-77
Walter E. Minnick Northern Light No. 40 1973-74-75
Maurice J. Edgington Jr. Collingwood No. 457 1967-68-69
11th Masonic District of Ohio of Free & Accepted Masons
District History District History